ďťż

AZJA 2010 - NOWA WLOCZEGA

Podobno w Hiszpanii sprawy dziedziczenia i spadku są bardziej zawiłe niż w Polsce i jeśli ktos ma jakiś majątek (np. apartament) to trzeba szybko sporządzic testament bo w razie czego (odpukac!) później są problemy.
A może to się tyczy tylko obywateli innych krajów? Ktoś coś wie na ten temat?


Don Pedro,

Przepisy odnosnie spadkobrania i dziedziczenia w prawie hiszpanskim sa stosunkowo podobne do polskiej regulacji. Wystepuja podobne instytucje prawne i porcedury w przypadku dziedziczenia zarowno tetamentowego jak i poza testamentowego. Natomiast cecha charakterystyczna hiszpanskiej legislacji odnosnie tej dzialki prawa cywilnego jest ustawodastwo autonomiczne, kotre w zaleznosci od rejonu Hiszpanii moze w odrebny sposob okreslac przepisy dotyczace dziedziczenia. Najbardziej wyrazna roznica istnieje pomiedzy ustawodastwem ogolnokrajowym a przpisami prawa cywilnego katalonskiego. Np. w Kataloni, Ksiega V, Codi civil, okresla miedzy innymi wysokosc zachowku, jako 1/4 masy spadkowej, z kolei w pozostalej czesci Hiszpanii, sa to 3/4. Takich przykaldow jest wiecej, no ale jestemy na forum ogolnotematycznym, wiec mysle ze jeden przyklad wystarczy. Pytasz czy prawo jest odmienne dla obywateli innych krajow? Nic takiego nie istnieje, ani w Hiszpanii, ani w Poslce, ani nigdzie indziej. Przepisy prawa obejmuja dany obszar terytorialny i w przypadku spadkow, jezeli np. masz apartament, to jego dziedziczenie bedzie podlegac przepisom prawa miejsca polozenia nieruchomosci.
Jezli masz jakies konkretne pytanie z tej dziedziny to daj znac.

Pozdrawiam.
Zapytałem bo prawnik bardzo mnie ostrzegał że, w razie czego, będą poważne problemy z przejęciem nieruchomości jesli nie spiszę testamentu.
No i tak się zastanawiam czy te przepisy tutaj (Prowincja Alicante) faktycznie sa takie pokręcone czy chciał mnie naciągnąc ze znajomym notariuszem na niepotrzebny dokument
To i tak - z tego co pisze el_barba ,jeśli są spadkobiercy ustawowi, nawet jeśli jest testament, spadkobierca z testamentu ma gorszą sytuację niz w Polsce.3/4 zachowku to trochę dużo.A jeśli jest więcej tych spadkobierców ustawowych i wszyscy wystapią do sądu ? Temu testamentowemu naprawdę niewiele zostanie...


DonPedro,

Przepisy nie sa pokrecone, natomiast kwestia sporzadzenia lub nie testamentu jest sprawa osobista kazdego czlowieka. Nie wiem co mial na mysli prawnik, ktory Cie informowal, w kazdym badz razie sporzadzenie testamentu ulatwia spadkobranie, jako ze ustala kto jest tzw. spadkobierca uniwersalnym, okresla podzial majatku wedlug woli danej osoby. Natomiast jego brak, powoduje ze w gre wchodza przpisy ustawowe dotyczace spadkobrania pozatestamentowego. W zaleznosci od tego czy masz duza rodzine (ilosc dzieci, czy jestes zonaty, rozwiedziony, w separacji), duzy majatek, etc. to jest wskazane dokonanie takiego zapisu, zeby pozniej nie dochodzilo do wasni, klotni i bojow sadowych wewnatrz rodzinny. Taka jest moja opinia jako adwokata, ktory nie raz tu w Hiszpanii spotkal sie z roznego rodzaju przypadkami na sali sadowej. Tak na marginesie, nie potrzebujesz prawnika, zeby sporzadzic testament. Mozesz to zrobic samemu przed notariuszem (spytaj u kilku roznych o cene aktu notarialnego, oni tez maja kryzys bo podpisuja mniej hipotek:), jak rowniez istnieja inne formy jego sporzadzenia, w koncu jest to akt woli i moze byc wyrazony na wiele sposobow.

Mada, odnosnie instytucji zachowku, to te 3/4 odnosza sie do claosci masy spadkowej. Tzn. ze jezeli ktos ma 4 dzieci, ktorym przysluguje zachowek, to te 3/4 masy spadkowej dzieli sie na 4 i kazdy dostaje swoja czesc. Logicznie rzecz biorac, im mniej osob do podzialu tym wieksza czesc przysluguje osobie legitymowanej.

Pozdrawiam,
DonPedro, mysle ze el_barba nalezy sie punkcik za fachowe informacje...

ze el_barba nalezy sie punkcik za fachowe informacje...

i to nie tylko w tym temacie...
To znaczy że:

- Zachowek to częśc majątku przeznaczona do podziału pomiędzy osoby najbliższe / ustawowo dziedziczące, jeśli nie sporządzono testamentu

- Zachowek w wysokości 3/4 majątku - że 3/4 wartosci majątku jest do podziału w przypadku jak powyzej

- TO CO SIĘ DZIEJE Z POZOSTAŁĄ 1/4 ???

- I czy to oznacza, że nie można przeznaczyc (zapisac w testamencie) więcej niż 1/4 dla osoby (czy instytucji), która nie jest "osobą najbliższą" w myśl obowiązujących przepisów???

Proszę o potwierdzenie lub skorygowanie bo się trochę w tym słownictwie gubię.
Albo za dużo słoneczka i za bardzo kombinuję...

DonPedro,

Odnosnie zachowku i dyspozycji prawa cywilnego w sensie oglonym (obowiazujacym poza tzw. derecho foral = prawo autonomii z hisotrycznego punktu widzenia, czyli Cataluña, Aragón, Pais Vasco), nalezy sie korekta numeryczna. Napisalem o 3/4 biorac pod uwage system katalonski, w rzeczywistosci kodeks cywilny (ten ktory stosuje sie ogolnie, poza terenami ¨foralnymi¨) przewiduje, zachowek (la legítima), jao 2/3 calosci masy spadkowej. Caly spadek dzieli sie na 3 czesci: 1. zachowek 2. tzw. mejora, czyli czesc kotra moze przeznaczyc spadkodawca na polepszenie syutacji, ktoregos ze spadkowbiercow ustawowych 3. wolna dyspozycja. Z kolei w kataloni, jest to 1/4, dlatego wczesniej podalem proporcje 3/4.

Wracajac do zachowku, to nie ma znaczenia czy ktos ustanowil testament czy nie. On zawszr istniej. Jest to ustawowo zapisana czesc spadku, zarezerwowana dla najblizszych zmarlego. Powiedzmys, ze prawo chroni w ten sposob te osoby. Takze odpowiadajac na Twoje pytanie i biorac pod uwage system ogolnokrajowy, ta pozostala 1/3 jest do wolnej dyspozycji spadkodawcy.

Nalezy pamietac, ze caly czas mowimy o dziedziczeniu wg prawa hiszpanskiego. Natomiast o tym czy dziedziczy sie wg tego prawa decyduje prawo miedzynarodowe prywatne, ktore w Hiszpanii, mowi w przypadku smierci danej osoby, o stoswaniu przepisow prawa narodowosci zmarlego w chwili jego smierci, czyli jezeli ktos jest Polakiem w chwili smierci to stosuje sie prawo polskie. Moze byc tak ze pr. miedzyn. prywatne odsyla do przepisow prawa innego kraju, z tamto z kolei odsyla do przepisow panstwa w ktorym zmarla dana osoba. Poslkie przepisy prawa miedzynarodowego prywatnego (art. 34 ustawy) reguluaj w taki sam sposob ta kwestie jak prawo hiszpanskie.

Reasumujac, nieruchomosc polozona w Hiszpanii, ktora nalezy do Polaka w chwili jego smierci, bedzie podlegac polskim przepisom o spadkobraniu.

[/i]
el_barba, teoretycznie bedzie podlegac polskim przepisom, ale mozna choc to trwa ( maja oczywiscie testament, najlepiej spisany u notariusza, bo z orograficznym trzeba zalozyc postepowanie nieprocesowe o potwierdzenie wiarygodnosci - ja tak mam , bo maz testament spisal, ale niestety do notariusza juz nie zdazylismy, sparawa sobie lezy i dojrzewa od poltora roku) i potem reszte zalatwiam w registro de propiedadedes i po krzyku. tu jeszcze u mnie sprawa byla prosta, bo zadnego rodzenstwa ani dzieci. w przypadku kiedy w gre wchodzilyby sprawy zachowku, to wydaje mi sie, ze polskie prawo jest korzystniejsze, wiec wtedy dobrze poszukac adwokata w kraju.
A dzisiaj usłyszałem od prawnika w Hiszpanii: JEŚLI NIE SPISZESZ TESTAMENTU TO PAŃSTWO (w razie czego) WSZYSTKO ZABIERZE !!!
Z kim ja pracuję???!!!

Chyba oddam to wszystko i będę miał spokój... Oddam w dobre ręce, chce ktoś???

PS: Nie myślcie tylko że podważam fachowe porady przedstawione powyżej. Po prostu czuję się trochę skołowany...
DonPedro, nie badz skolowany tylko przy notariuszu spisz testament i bedziesz miec spokoj.

Chyba oddam to wszystko i będę miał spokój... Oddam w dobre ręce, chce ktoś??? he he he nie wiem co to za dobytek ale moge zaryzykować i sie zaopiekować

A tak poważnie to dziewczyny mają rację że jak już coś spisać to u notariusza i po krzyku i problemie Bo prawnik może być droższy niż notariusz.
Witam.Nie wiem jak w Hiszpanii,ale w PL już 5 lat walczę o zniesienie współwłasności.Co się okazuje mój akt notarilany (kupna)Można podważyć sądowo(jakieś przeoczenie)Tak więc kompetencja notariusza też ważna.

Można podważyć sądowo

dzis masz wszystko, jutro nie masz nic
A dla innych odwrotnie: dziś nie masz nic a jutro możesz miec... sporo...
ale czy testament musi być sporządzony notarialnie , nie wystarczy moja ostatnia wola spisana odręcznie ?! Ona się nie liczy ??
I jak to jest z wydziedziczeniem?
Bo jeśli zapisze wszytko jednej osobie to jest jeszcze ten zachowek który otrzymają inne osoby .
Ja się ma do tego wydziedziczenie?
Co jeśli miałam ochotę zapisać wszytko tylko i wyłącznie jednej osobie , przecież to było moje i mogę robić co chcę !?
"Testament własnoręczny to najprostsza forma testamentu. Wymagania ustawowe ograniczone są do: własnoręcznego spisania treści testamentu, podpisania sporządzonego pisma i opatrzenia go datą. Taka forma testamentu dostępna jest więc dla osób umiejących i mogących czytać i pisać. Szczególnie podkreślić należy, że cała treść testamentu musi być sporządzona ręką testora. Nie wystarczy do ważności takiego testamentu złożenie tylko własnoręcznego podpisu." zródło http://forum.prawnikow.pl/testament/index.html
Nie musi więc testament miec formy aktu notarialnego.

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie jest to nie tylko pozbawienie możliwości dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego, ale też pozbawienie takiej osoby prawa do zachowku.

Zachowek - Stosowne artykuły z kc
Art. 991.
§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.Zródło - kodeks cywilny

.

Czyli jak przydzie Ci do głowy zapisac majątek jednej osobie, najbliższa rodzina ma prawo do zachowku.I jeśli niczym Ci się nie narazili, zawsze mają prawo do zachowku.
Jeśli kinia121 pyta się, jak te sprawy reguluje prawo hiszpańskie - nie wiem.

.
mada, o dziękuję .

Zachowek dostają osoby pominięte w testamencie jeśli się o to upomną , czy po prostu z urzędu jest to automatycznie przyznawane?!

I jeszcze pytanko może nie do końca powiązane z tematem ale jednak .
Wiecie jak to jest w przypadku kiedy umieram i pozostawiam długi ? Czy rodzina jest zobowiązana do spłacania moich długów? Raczej nie ,prawda?
NP.:wziełam kredyt ,umieram i co z długiem (jeśli nie był ubezpieczony). Ktoś musi go spłacać ? Mój mąż , dzieci?
Dochodzenie roszczeń z tytułu zachowku przedawnia się po trzech latach trzech od ogłoszenia testamentu.
To znaczy,że sąd niczego nie zrobi z urzędu, należy samemu złożyć pozew do sądu.

A jeśli chodzi o długi, to są różne formy przyjęcia spadku.Jeśłi spadkobierca wie o długach, to powinien ciągu 6 miesięcy od chwili gdy dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy spadek odrzucić - wtedy żadnych długów spłacac nie będzie .Ale jest to niebezpieczne dla zstępnych tego, co spadek odrzucił - bo te długi przechodzą wtedy na niego.

- mogą tez w tym czasie złożyć oświadczenie ze przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza - wtedy odpowiadają za długi tylko do wysokości czynnej spadku
Czyzbysmy mieli nastepnego prawnika na forum?
nie sadze, ale czasem niektorzy przez postepowania testamentowe juz przeszli, albo przechodza, dlatego odradzam w Hiszpanii testament orograficzny ( czyli spisany osobiscie bez potwierdzenia notarialnego) bo i tak potem czeka postepowanie sadowe - trzeba wskazac 3 swiadkow potwierdzajacych wiarygodnosc (moga sie podpisac pod testamentem w trakcie spisywania, ale i tak postepowanie nieprocesowe bedzie).



Wydziedziczenie

Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

(...)

Czyli jak przydzie Ci do głowy zapisac majątek jednej osobie, najbliższa rodzina ma prawo do zachowku. I jeśli niczym Ci się nie narazili, zawsze mają prawo do zachowku.



Jak się wykazuje to:
- ...postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
- ...rażącej obrazy czci
- ...uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych

Jeśli, z któregoś powyżej powodu chcę kogoś wydziedziczyc i zapisac majątek komuś innemu to i tak mają prawo do zachowku? Jakoś trzeba udokumentowac/udowodnic te "rażące postępowania" które są podstawą do wydziedziczenia? Zawsze najbliższa rodzina może to podważyc i zachowac prawo do zachowku? Nawet jeśli w moim przekonaniu... bardzo mi się narazili lub bardzo mnie nie lubili?

Nawet jeśli w moim przekonaniu... bardzo mi się narazili lub bardzo mnie nie lubili?

To zależy jak bardzo Cię nie lubili .
No tak, mają prawo do zachowku.Jest to instytucja w prawie polskim, która chroni spadkobierców spokrewnionych ze spadkodawcą.
Jesli jednak ci ustawowi spadkobiercy bardzo Cię nie lubili,, jest szansa pozbawić ich zachowku.
Masz tutaj te przesłanki wydziedziczenia.

Aby pozbawić bliskiego krewnego prawa do zachowku należy go wydziedziczyć

(Zachowek przysługuje, małżonkowi i dzieciom, lub małżonkowi i rodzicom- jeśli zmarły nie miał dzieci. Rodzeństwo spadkodawcy nie ma prawa do zachowku).

Kogo i kiedy można wydziedziczyć ?

Wydziedziczone mogą być osoby uprawnione do zachowku, o ile zajdą określone okoliczności ,treśc znajdziesz w kodeksie cywilnym.

To już wiesz z tej lektury,że musisz sporządzic ważny testament, w testamencie wydziedziczyć osoby uprawnione do zachowku.I napisac, dlaczego podjąłeś taką decyzję.Jak widzisz, argumentacje sa różne.
A później to niech już potomni sę martwią i chodza po sadach.
Łoooj, aż się spociłem czytając to wszystko
Nie żebym miał kogoś do wydziedziczenia ale temat mnie zaciekawił.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mkulturalnik.xlx.pl
  •